Erkinis encefalitas – smegenis pažeidžiantis nervų sistemos uždegimas. Tai yra rimta liga, kurios pasekmės gali jaustis visą likusį gyvenimą. Įsisiurbus erkei, virusas iš pradžių patenka į kraujotaką ir limfotaką – tada atsiranda požymių, panašių į gripą. Liga prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra, gali skaudėti galvą, sąnarius, pečius, kai kuriais atvejais gali pradėti krėsti šaltis, pykinti, prasidėti viduriavimas. Negalavimai paprastai vargina tik apie savaitę, o tada jie išnyksta. Tiems, kurių organizmo gynyba sušlubuoja, prasideda antroji ligos fazė – smegenų dangalų ar netgi smegenų uždegimas, kuris ypač pavojingas ar net mirtinas.
Sergamumas erkiniu encefalitu Lietuvoje palyginti su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis išlieka didžiausias. Vakcinacija – vienintelė apsauga, nes vaistų nuo šios ligos nėra.
Erkinio encefalito pasekmės:
- Persirgus erkiniu encefalitu, iki 46 proc. pacientų kenčia nuo ilgalaikių sveikatos sutrikimų:
- galvos skausmo (30 proc.);
- blogesnės dėmesio koncentracijos (42 proc.);
- atminties sutrikimų (42 proc.);
- regėjimo sutrikimų (19 proc.);
- galūnių paralyžiaus (5 proc.);
- pusiausvyros sutrikimų (21 proc.);
- kalbos sutrikimų (12 proc.).
Kada geriausia skiepytis nuo erkinio encefalito?
Skiepytis nuo erkinio encefalito rekomenduojama žiemą arba ankstyvą pavasarį, kad iki erkių aktyvumo sezono pradžios susidarytų pakankama imuninė sistema, tačiau skiepytis galima visus metus. Jei imunitetą reikia suformuoti greitai, galima pasiskiepyti pagal pagreitinto skiepijimo schemą bet kuriuo metų laiku, kuomet imunitetas įgyjamas per kelias savaites
Ar erkinio encefalito vakcina yra saugi ir efektyvi?
Vakcina nuo erkinio encefalito „TicoVac“ skatina kūną kurti savo apsaugą – gaminti antikūnus, saugančius nuo erkinio encefalito viruso. Reguliariai skiepijantis šia vakcina, susidaro 99 proc. siekianti apsauga nuo erkinio encefalito. Vakcina nuo erkinio encefalito „TicoVac“ yra gerai toleruojama tiek vaikų, tiek suaugusiųjų. Nepageidaujami reiškiniai paprastai būna lengvi ir trumpalaikiai. Dažniausiai pasitaikantis – skausmas dūrio vietoje.
Kokia yra skiepijimo nuo erkinio encefalito vakcinos suaugusiems įprastinė schema?
Skiepijantis įprasta schema, antrasis skiepas yra suleidžiamas praėjus vienam mėnesiui po pirmojo, o trečiasis – po metų. Ketvirtas skiepas reikalingas po trejų metų, o vėliau revakcinacija tęsiama kas penkerius metus. Kam virš 60-ties metų, revakcinacija būtina kas trejus metus. Imunitetas po antrojo „TicoVac“ skiepo atsiranda po 2 savaičių.
Jeigu pertraukos tarp „TicoVac“ vakcinos dozių bus ilgesnės, nei rekomenduojama, gali susidaryti nepakankama apsauga nuo erkinio encefalito. Jeigu jau esate pasiskiepiję „TicoVac“ vakcina ne mažiau kaip du kartus, bet praleidote kurią nors iš vėlesnių vakcinos dozių, užtenka vienos „TicoVac“ išlyginamosios dozės, kad galėtumėte tęsti skiepijimą pagal planą. Nebūtina pradėti skiepijimo kurso iš pradžių.
Kada galiu skiepytis nuo erkinio encefalito, jei pasiskiepijau/planuoju skiepytis nuo COVID-19?
Tarp erkinio encefalito ir COVID-19 skiepų turi būti bent 2 savaičių pertrauka.