Rekomenduojama kartą metuose profilaktiškai apsilankyti pas odontologą. Jus apžiūrės ir, jei reikės, užrašys gydymui.

Vaikų dantų silantavimas

Vaikams nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo iki 14 metų sveiki nuolatiniai krūminiai dantys gali būti dengiami silantais. Tai – dantų ėduonies profilaktikai skirtos medžiagos, mechaniškai uždengiančios dantų vageles ir įdubas, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos.

vaiku dantu silantavimas

Procedūra atliekama gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorine ligonių kasa dėl odontologinės pagalbos paslaugų teikimo arba dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslaugų teikimo ir apmokėjimo. Šią procedūrą atlieka gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai. 

Pirminė odontologinė pagalba

Pirminei odontologijai priskiriamas visas nespecializuotų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kompleksas: dantų ėduonies, pulpito, kai kurių rūšių periodontito gydymas, dantų akmenų nuėmimas, dantų ir dantų šaknų traukimas, ikivėžinių ligų tikimybės nustatymas, sąkandžio anomalijų nustatymas ir profilaktika, laikinų įtvarų uždėjimas gydant dantų traumas ir kt.

Pirminė odontologinė pagalba

Svarbu žinoti, kad ligonių kasos sumoka už gydytojo darbą, o pacientui tenka mokėti už vaistus, plombines ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones, atsižvelgiant į sunaudotų medžiagų, priemonių kiekį ir jų įsigijimo kainas. 

Išimtis taikoma ir mokėti už tai nereikia vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau nei jiems sukanka 24 metai, bei socialiai remtiniems asmenims (pateikus gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą). Išskyrus atvejus, kai pacientas (ar jo atstovas) pageidauja ir pasirenka brangesnes medžiagas, priemones ar kitas papildomas (t. y. pagrindinei ligai diagnozuoti ar gydyti nebūtinas) paslaugas – tada reikia mokėti patiems.

Dantų protezavimas

Dantų protezavimas

Nuo 2009 m. spalio 1 dienos įsigaliojo nauja dantų protezavimo paslaugų ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tvarka (Žin., 2009, Nr. 112-4784). Teisę į dantų protezavimą, kompensuojamą iš PSDF biudžeto (nemokamą), turi šie asmenys:

  • Asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius (Žin., 2005, 71-2555).
  • Vaikai (iki 18 m.).
  • Asmenys, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais (Žin., 2004, 83-2983).

Asmuo, pageidaujantis gauti dantų protezavimo paslaugas, kompensuojamas iš PSDF biudžeto, turėtų kreiptis į pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigą, prie kurios yra prisirašęs, odontologą.

Daugiau apie odontologijos paslaugas čia.